Podcasty to w ostatnim czasie coraz częstsza i bardzo ciekawa forma twórczości internetowej. W sieci pojawia się ich coraz więcej. Mamy podcasty o tematyce: edukacyjnej, społecznej, historycznej, rozrywkowej, językowej i wiele innych. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Tworzenie podcastów stało się również bardzo interesującym pomysłem na działalność i realizowanie siebie osób z niepełnosprawnościami. Jedną z takich twórczyń jest Natalia Chudzik – autorka podcastu W Kole Pytań.

Na początek parę słów o sobie – kim jesteś i czym się zajmujesz?

Mam na imię Natalia. Z wykształcenia jestem kryminologiem, jednak na co dzień swoje życie wiąże z content marketingiem, czyli tworzeniem treści i produktów cyfrowych  w Internecie. Od prawie dwóch lat tworzę podcast pt. W Kole Pytań, gdzie razem z gośćmi próbujemy obalać mity związane z niepełnosprawnością, a przede wszystkim ją normalizować i naturalizować.

To bardzo ważne sprawy, o których jak najbardziej trzeba mówić. Czemu jednak zdecydowałaś się na wybór akurat takiej tematyki?

Wybrałam tę tematykę, ponieważ uważam, że osoby z niepełnosprawnością są często niewysłuchane i pomijane w bardzo wielu kwestiach dotyczących życia społecznego. Poprzez mój podcast chcę oddać głos osobom z niepełnosprawnością i dać słuchaczom możliwość poznania historii moich gości. Mam nadzieję, że pozwoli to choć trochę oswoić niepełnosprawność w świecie osób pełnosprawnych. Poza tym sama jestem osobą z niepełnosprawnością ruchową. Mam dziecięce porażenie mózgowe czterokończynowe i poruszam się głównie na wózku.

Skąd wziął się u Ciebie pomysł na tworzenie podcastu? Czy powstał on spontanicznie, czy może ktoś lub coś zainspirowało Cię do jego tworzenia?

Zawsze chciałam mieć coś własnego, jakiś projekt, czy nawet biznes. Uwielbiam rozmawiać z ludźmi. Wiem, że od każdego człowieka można się czegoś nauczyć lub czymś się zainspirować. Forma podcastu spodobała mi się najbardziej dlatego, że jest w niej jakiś rodzaj tajemnicy.  Zazwyczaj słuchamy audycji nie widząc prowadzących i ich gości. To nie tylko pobudza wyobraźnię słuchacza, ale moim zdaniem również pozwala bardziej skupić się na temacie rozmowy, bez rozpraszania uwagi. Między innymi dlatego jeszcze nie zdecydowałam się by nagrywać wywiady w formie video, ale niewykluczone, że w najbliższym czasie ulegnę temu trendowi i pojawię się również na YouTube.

Co było dla Ciebie najtrudniejsze gdy zaczynałaś swoją przygodę z tworzeniem podcastu?

Najtrudniejsze były dla mnie pierwsze rozmowy i przełamanie tremy. Na początku też nie za bardzo lubiłam swój głos. Zaakceptowanie i polubienie go zajęło mi trochę czasu.

Które z dotychczas przeprowadzonych rozmów były dla Ciebie najciekawsze i najbardziej inspirujące?

Jako bardzo ciekawą i inspirującą wspominam rozmowę z Aleksandrą  Sendecką. Podoba mi się jej podejście do życia. Ma w sobie mnóstwo optymizmu i determinacji. Widać, że krok po kroku realizuje swoje cele. Bardzo miło wspominam też rozmowę z Sylwią Błach. Myślę, że ma ona dar do motywowania ludzi do rozwoju. Dzięki niej rozpoczęłam naukę JavaScript. Czuję, że gdybyśmy mieszkały blisko siebie, to miałybyśmy świetny kontakt. Mam wręcz pewność, że Sylwia jeszcze nie raz zagości w podcaście W Kole Pytań. Z sympatią i uśmiechem na twarzy myślę też o rozmowach z: Pawłem Garstką, Bartkiem Korbalem czy Miłoszem Broniszem. Cały czas podglądam co u nich słychać i mocno im wszystkim kibicuję! Myślę, że każda historia opowiedziana przez moich gości może zainspirować do realizowania swoich pasji, a przede wszystkim zmotywować do działań ku lepszej przyszłości i dać nadzieję, nawet malutką.

Czy masz swoje ulubione podcasty, które mogłabyś polecić? Jakie najbardziej Cię interesują?

Ulubionych nie mam. Ogólnie słucham ich bardzo dużo. Są oczywiście takie, które wybieram ze względu na gości lub temat, który mnie w danym momencie interesuję. Jednym z nich jest podcast O zmierzchu autorstwa Marty Niedźwiedzkiej. Najczęściej interesują mnie podcasty o tematyce psychologicznej. Kiedyś marzyłam o tym aby zostać psychologiem klinicznym.

Za to ukończyłaś kryminologię. To również bardzo ciekawy i dość oryginalny kierunek. Czy mogłabyś trochę o nim odpowiedzieć? Co skłoniło Cię do jego wyboru?

Kryminologię wybrałam dzięki namowom mojej ówczesnej koleżanki. Jest to interdyscyplinarna nauka badająca wszystko, co związane ze zjawiskiem przestępczości. Dotyczy to zarówno kwestii pojedynczych lub seryjnych zbrodni, jak i ogólnej analizy zjawiska z różnych perspektyw – historycznej, socjologicznej, prawnej, czy psychologicznej. Wybór tego kierunku traktuję jako przygodę, która minęła, coś co już było i zupełnie nie wiąże z tym swojej przyszłości.

W ostatnim czasie bardzo popularne stają się podcasty i seriale o tematyce true crime. Jak sądzisz, czemu ludzie chcą słuchać i oglądać tego typu historie?

Rzeczywiście te historie są teraz bardziej dostępne dla przeciętnego odbiorcy. Myślę, że głównym powodem popularności tego gatunku jest przede wszystkim to, że w dużej mierze w dalszym ciągu nasze społeczeństwo uwielbia się bać. Mam również wrażenie, że jest ono bardzo emocjonalne, a co za tym idzie, lubimy słuchać, czytać czy oglądać to, co wzbudza w nas silne emocje. Chcemy też zrozumieć dlaczego dane przestępstwo zostało popełnione. Pewnie zdziwię wiele osób, ale nie słucham podcastów o tematyce true crime zbyt często. Może mam lekki przesyt po studiach?

Co mogłabyś poradzić osobom, które chcą zacząć tworzyć swój podcast? Na co warto zwrócić uwagę na początku?

Myślę, że nie ma uniwersalnej rady dla wszystkich. Tworzenie podcastu zależy od wielu czynników. Na początku na pewno trzeba przemyśleć to, o czym chcemy mówić i do kogo będzie skierowany nasz podcast.  Jeśli chcemy go tworzyć dla samego „robienia”, dlatego że teraz jest modne, to raczej dość szybko się zniechęcimy. Przede wszystkim trzeba zastanowić się jaka forma podcastu nas interesuje. Czy będą to nagrania audio, czy wideo, w jakim miejscu chcemy podcast nagrywać? Istnieje również pytanie czy dana osoba chce nagrywać i prowadzić swoją audycję w formie monologu, czy też rozmów z zaproszonymi gośćmi? Te wszystkie kwestie determinują w dużej mierze narzędzia jakich będziemy używać do produkcji naszego podcastu. Następnie warto opracować sobie plan kilku odcinków i zacząć robić próbne nagrania, czyli nagrywać je np. telefonem. Gdy już uznamy, że efekty naszej pracy nam się podobają, wtedy możemy wpuścić je do Internetu i zobaczyć jaki będzie odbiór naszego przekazu.

Wspomniałaś o narzędziach do tworzenia podcastów. Jak zatem wyglądają kwestie techniczne – różnego rodzaju programy, aplikacje, sprawy związane z montażem? Czy jest to trudne do opanowania dla osoby początkującej?

Myślę, że jeśli dana osoba jest w miarę obeznana z komputerem i nie ma problemu z obsługą prostych programów, to bez problemu sobie poradzi. Tak naprawdę wszystko dostępne jest w Internecie i wszystkiego można się nauczyć, chociażby z YouTube. Wystarczy odrobina determinacji i chęci do samodzielnej nauki. Sam montaż podcastu jest możliwy przy użyciu dyktafonu i darmowych programów do nagrywania na komputerze, np. Zoom. W miarę rozwoju podcastu zacząć poszukiwać bardziej zaawansowanych aplikacji, w tym płatnych. Ja również wciąż szukam nowych rozwiązań, aby polepszać jakość nagrań. Uważam, że nie ma jednego najlepszego programu do wszystkiego, ani jednej najlepszej drogi do osiągnięcia celu.

A co ze sprzętem? Czy koniecznie musimy zaopatrzyć się w jakiś profesjonalny sprzęt do nagrywania?

Na początku może wystarczyć dyktafon. Jeśli jednak zamierzamy związać swoją przyszłość z nagrywaniem podcastów czy materiałów na YouTube, to w miarę upływu czasu konieczne jest zaopatrzenie się w nieco lepszy sprzęt. Z biegiem czasu należy zadbać o dobrej jakości mikrofon, słuchawki czy program, dzięki któremu możemy nagrywać. Ważne jest także miejsce, w którym nagrywamy. Powinno być ono pozbawione hałasów i rozpraszaczy. Pamiętajmy, że słuchacz to największy cenzor, przed którym nic się nie ukryje. Jestem też zdania, że za cokolwiek się nie bierzemy, należy robić to jak najlepiej w danym momencie potrafimy.

Co nowego będą mogli usłyszeć odbiorcy w Twoim podcaście w najbliższym czasie? Czy oprócz rozmów z osobami z niepełnosprawnościami planujesz podejmować jeszcze jakieś inne tematy?

Ciągle mam nowe pomysły i chęci, by wyjść ze swojej strefy komfortu. Na pewno nadal zamierzam poruszać temat niepełnosprawności. Oprócz tego mam nadzieję, że uda mi się do podcastu zapraszać również ekspertów z danych dziedzin, np. tłumaczy języka migowego, psychologów, pedagogów, fizjoterapeutów, lekarzy czy pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami. Jeśli więc czytelnicy znają kogoś, kto działa w dziedzinach przeze mnie wymienionych, to zapraszam do kontaktu przez email: kontaktwozekdladuszy@gmail.com

Życzę Ci więc samych sukcesów w realizacji Twoich planów i dziękuję bardzo za rozmowę.

Ja również serdecznie dziękuję za rozmowę.

Uszeregowane w: